Service Before Self                          

Achievements

2016-2018

Competition Prize Name
INTER SCHOOL RANGOLI MAKING COMPETITION
INITIATIVE FOR MORAL & CULTURAL TAINING FOUNDATION
At
Ambience Mall
FIRST Liwanshi
Lakshita
Sanskriti
Rashi
Tanshiqa
Inter School Theatre Photography Fest
EVENT : Click 'o' CAST
held at
Blue Bells Model School
First Kartik Bhateja
Neha Tanti
Inter School Drawing Competition
Organized by INTACH
Best Entry Adrija Ghosh
Inter School Poster and Slogan Making Competition
held at
Lt. Atul Katarya Memorial School
Consolation Rashi Khandelwal
ECOVISIONNAIRE OLYMPIAD (2016-17) STATE RANK HOLDER - 3rd Position Riah Rath
CAPAX INFINITUM 2017
‘Cryptic Hunt’ Competition
at
DPS - 45
Third Prize Hardik Aggarwal
'Literary Fest' at
S D Adarsh Vidyala
First (Extempore)
Third (Poem Recitation)
Anushka Chopra
Pranav Prasad
Canvas Painting & Origami
at
DPS G Palam Vihar
Second (Canvas)
Third (Canvas)
Second (Origami)
Pritish Goshal
Priyanka Panda
Kirti and Vinamarta
Small Hand Big Arts
ANNUAL ART OLYMPIAD 2016-17
Collaboration with Lalit Kala Akademi
and
Sir J J Insituste of Applied Art
Won
Cash prize of Rs 2,000/-
Certificate of Merit
Priyanka Panda - Class XI
Inter School Folk Dance Competition
at Euro International School
Third Eva Dev
Haddiya Rehman
Anit Rout
Vineet Aggarwal
Misty Singh
Samaria Khimta
Yashwani Jha
Pranjal Anand
Film it by
Indian National Trust for Art and Cultural Heritage
1. Best Documentary Film for ‘Making of Jaggery’
2. Best Screen Play Film for ‘Holy Plant-Basil’
Drishti
Amareet
Chehak
Maulik
Sanskriti
National Aptitude Challenge
The Times of India’
Prize : TABLET N. Richard Rexon Abraham
Online – Innovation Quotient Prgramme – Quiz Contest Class I Level Qualified Mridul Pathak
Inter-School Competition
Theme: World of Stories
1. Event: Poetic Fable
2. Event: Show & Tell
3. Prize in Fancy Dress
First Prize
First Runner-up
Second Runner-up
Akshaina Bhaskar, Ishan Chanda
Ahana, Shreyan
Maayra
Inter-School Painting Competition : Event: Virtuoso Hunt Prize for Best Entry
Rs. 500/- each &
Certificates
Tulip Gautam
Preeti
Jayesh Sharma
22nd DKAI Delhi State Inter School Karate Championship Gold medal Deepanshu Yadav
Inter School Art Analysis Competition First Prize Shibani
Jasmine
Inter School Tableau Design Competition First Prize Abhigyan
Priyanka Panda
Young Intach Joys of Jwellery Awarded the Prize For
Best Entry
Tanvi Narwal
Diksha Sasmita
1st District Karate Championship First Prize Deepanshu
Inter School Debate Competition-WNTD 2016
Organized by Indian Cancer Society
Third Sunidhi
Deepshikha Sharma
Inter-School Painting Competition Second Runner up
Third Runner up
Sunidhi
Priyanka Panda
5th All India Invitational Gold Cup
Roller Skating Championship
First Harsh Kumar
6th SOF International
English Olympiad
International Rank - 1
International Gold Medal
Kanishka Gola, Deeshita, Aarush Mishra
International Rank - 2
International Silver Medal
Yashvi Aggarwal
International Bronze Medal
International Rank 3
Reeva Rakshit
Zonal Silver Medal
International Rank 5
Vaibhav Tuteja
Zonal Bronze Medal
International Rank 6
State Rank 3
Aarav Chopra
Nishant Mohile
Gold Medal for Excellence Swasthika T.S. [State Rank 7]
Devrat [State Rank 10]
Samarth T. Bhatia [State Rank 10]
Raashi Gupta [State Rank 10]
Aditi S. Warrier [State Rank 11]
Anubhav Goel [State Rank 13]
Adrija Ghosh [State Rank 14]
Samridhi Gupta [State Rank 15]
Pranjal Anand [State Rank 17]
Saksham Yadav [State Rank 17]
Piyush [State Rank 17]
Swapnil Das [State Rank 19]
Samarth P. Singh [State Rank 21]
Garv Raheja [State Rank 24]
Bhavesh Rout [State Rank 24]
Sarvesh Pradhan [State Rank 23]
Pranjal Dwivedi [State Rank 23]
Arsh S. Pankaj [State Rank 24]
Parnika Aggarwal [State Rank 24]
Riah Rath [State Rank 25]

2015-2016

Competition Prize Name
Film It Festival by
INTACH
Four Awards
Categories are:
A. Maximum No. of Movies
B. Best Narration and Visuals - Film: 'Dada Bari Temple'
C. Original Storyline - Film: 'Badshah Pur Ki Baoli'
D. Best Screenplay - Film: 'Epiphany Church'
Nivesh Bajaj
Kartik Bhateja
Akash Verma
Aditya Jain
Ayushi Garg
Mohit Aggarwal
Mudit Sharma
Sreecharan
Abhya
Arya
Mayank Chauhan
Aditya Saini
Kartikay
Inter School
FEST-A-FIESTA
Third Position Mahek Jain
Palak Jain
Multiple Intelligences and me
(MI-me) Event
Suncity World School
Group-3 Winner Kusharg Gulati
Evolve 2015 Competition
Event-DIGI Scratch
Consolation Prize Siddharth
Aditya
Vigilance Awareness Week 2015
Hindi Essay Writing Competition Topic:
Preventive Vigilance as a tool of good governance
Poster Making Competition
First Prize
with Rs.1000/-
Consolation Prize
with Rs. 250/-
Deepshika

Sunidhi
International Youth Football Tournament (Singa Cup)
Under 16 Indian Team
4th Position Ashu Singh
Sport Fiesta 2015-16
Skating under 10 Girls
Lawn Tennis Under 14
Lawn Tennis Girl Under 12
Gold Medal
Silver Medal
Bronze Medal
Ishita
Hanu Verma
Urvi Bhardwaj
Cybernetics 2015:
Movie Making
2nd Runner up Kartik Bhateja
Nivesh Bajaj
Inter School Competition
Eggs in the Basket
First Runner up Mayank Dutt, Misty Singh, Saksham Yadav, Riya Tanti, Devrath Chauhan, Nidhi Kujur
Hindi Essay Writing Competition by (CBSE):
"Preventing Vigilance as a tool of good governance"
First Prize Cheque of Rs. 1000 Deepshikha Sharma
International Youth Football Tournament Under-16
held at Singapore (Singa Cup)
4th Position Ashu Singh
Evolve 2015 Competition
Digi Scratch
at DAV Sector 37 Faridabad
Consolation Sidharth
Aditya
Inter School Folk Dance Competition
Kid-o-Mania
at Scottish High
Third Dipen
Anushree
Mehak
Palak
Maryam
Inter School Poster Making Competition at Vidya School First Nadini
E-Commerce Parv 2015: Mock Stock Trading at DPS-45 First Nishant
Saniya Gupta
E-Commerce Parv: Overall Trophy to the School
Inter School Painting and Rangoli Competition First Sunidhi
Inter School Panel Discussion : 'Make in India : Full Throttle Ahead' First Navika Gupta
Inter School Painting Competition Second Nandini
Inter School T.T. Tournament Third Tanishq
Geography Olympiad National Finalist Sarojini Das
Inter School Painting Competition Third Sunidhi
Cyber Buzz
Game Development
Third Vishesh Khandelwal
Anubhav Goel
Certificate of Excellence
By
The Hindustan Times News Paper in Education Programme
  Nandini Gupta
Inter School Group Dance Competition
at American Montessori
Third Aditi
Kartikey
Disha
Yashwani
Guntaas
Mishty Singh

2014-2015

Competition Prize Name
National Talent Search Level-1 Exam 2014-15 State Rank-26 Anubhav Goel
International Informatics Olympiad
Qualified for Level-2
Gold Anshuman Rastogi (State Rank-1)
Aastha (State Rank-1)
Anubhav Goel (State Rank-7)
Kumar Prasun (State Rank-9)
Aarna Panchal
Srijoni Das
Ermina Shah
Kushraj Sinh Jhala
Kartik Bhateja
Mridul Pathak
Tushar Jain
International Informatics Olympiad
Qualified for Level-2
Silver Punyav
Yashi
Vidhushi
Pranjal
Sarvesh
Vineet
Shriya
Rishi
Vani Dhiman
Prashant Jain
Sohini das
Akshaj Shukla
Vibhuti Gandhi
Kritika Chakliath
Preeti Thakraan
Garvit Bhateja
Sumit Yadav
International Informatics Olympiad
Qualified for Level-2
Bronze Pranav
Kunal
Poorva
Adrija
Palak Sharma
Daaneya Shah
Vishesh Kahndelwal
Inter School Drawing & Painting
Runners Up Surbhi Sharma
Daksh Khandelwal
8th SOF International Mathematics Olympiad
Gold Aryan Saxena
Tanishq
Akshaj Shukla
Sidharath Shekhar
Rajat Mishra
Rehan Bhatia
Danneya Shah
Anubhav Goel
Kumar Prasun
8th SOF International Mathematics Olympiad
Silver Khushi Malhotra
Daksh Katyal
Nitish Dhawan
Yash Yadav
Yukta Kaushal
Mridul Pathak
Niharika Mohile
Sumit Yadav
8th SOF International Mathematics Olympiad
Bronze Shubham Sati
Abhishek Goel
Prakhar Khurana
Kirti Kohli
ShriCharan
N Richard R Abraham
Deepshikha Sharma
Ayush Sahu
17th SOF National Science Olympiad
Gold Aashtha Pattanaik
Srijoni Das
Akshaj Shukla
Abhinav Chaitanya
17th SOF National Science Olympiad
Silver Aditi Singh
Ermina Shah
Vedika Jain
17th SOF National Science Olympiad
Bronze Pranab Mahajan
Ankita Singh
Ayush Goel
Inter School Fun Races
Monkey Race
Rolling the Mat
String the Beads

Gold
Silver
Bronze

Ishant Bisht
Nikumbh Rathi
Hiya Kugasia
5th Geography Olympiad
Gold
Silver
Bronze
Siroji Das
Sohini Das
Rathul Chakliath
Inter School Painting Competition in Middle Category First Sunidhi
Inter School English - Spell Bee Second Prize Rehan Bhatia
Inter School Olympics National Topper Wins a Kindle e-reader and an Achievement Trophy Aarush Mishra
School Toppers - Win Achievement Trophies Ermina Shah
Advaith S. Warrier
Niharika Mohile
Class Toppers - Win Gold Medals Shruti, Kushagra P. Lahir Aastha Pattanaik, Akshat Raj, Akshaj Shukla, Saksham Yadav Kartik Bhateja, Farhan Ashraf, Daaneya Shah, Rohan Yadav, Kumar Prasun
Class Toppers - Win Silver Medals Yashi Aggarwal,Devvrat Upadhyay, Himanshu Dua, Pushp Singh, Prakhar Khurana, Vanshika Saxena, Sunidhi, N.Richard Rexon Abraham, Sameer Yadav Mayank Dagar, Rahul Ghosh
Class Toppers Win Bronze Medals Roopam, Tanish Punna, Adrija Ghosh, Saurav Anand Jha , Abhijeet Kumar, Rohan Yadav Juhi Gangwar, Lakshya P Singh Mridul Pathak, Mukul Acharya, Uttam Kataria, Rohit Dagar, Shivam Mangla Ayush Sahu
Basket Ball Tournament (Girls) Winner Prachi Chopra
Muskan Chhabra
Neelima Yadav
Jasmine K Jose
Sheenam Bibyan
Mansi
Ishika Verma
Nistha Gandhi
IT Symposium
Inter School Robotic Competition
Robotics (Junior)
Robotics (Senior)
Crossword
Creative Event


Second
Third
Third
Third


Shree Charan
Daksh, Karan, Abhishek, Ansh
Kumar Prasun, Sumit
Kushagra, Adamya
Kid-O-Mania
Itsy-Bitsy Creation
First Danda Gyanda
Kid-O-Mania
Birthday Blast (Games)
Second Rudraksh Yadav
Kid-O-Mania
Splash of Colours
Third Aarav Nijhawan
Inter School
T-Shirt Painting Competition
First Prize Meghna
Priyanka
Inter School
Earth Day Painting Competition
Second Prize Meghna Chakarvarti
Priynaka Panda
Inter School Conquest quiz
Primary Level
Winner Kushagra
Inter School Cyber Buzz 14
Stack Overflow
Anima Zone
Third Prize
Second Prize
Kumar Prasun, Sumit Yadav
Anubhav Goel, Vishesh Khandelwal
National Science Olympiad State Rank-14
State Rank -23
Rehan Bhatia
Anubhav Goel
International Mathematics Olympiad State Rank-10
State Rank-10
State Rank -14
Anubhav Goel
Shubendu Sumbli
Sambhav Sumbli
International English Olympiad State Rank-1
International Rank-8
State Rank-8
State Rank-10
State Rank-22
Swapnil Das
Swapnil Das
Ermina Shah
Riah Rath
Kumar Prasun

2013-2014

Competition Prize Name
Inter National Mathematics Olympiad 3 Gold Medals


3 Silver Medals


3 Bronze Medals
Srijoni,Ermina, Vedika Jain


Adrija, Prakhar, Khurana, Advaith


Pushp Singh, Akshaj Shukla
Inter School Olympics 3 Gold Medals Aditya Kumar
Adrija Ghosh
Ermina Shah
10th International Informatics Olympiad 4 Gold Medals


3 Silver Medals


3 Bronze Medals
Srijoni, Akshaj, Amarjeet, Kartik


Abhishek, Ermina, Vibhuti


Sohini, Abhijeet, Satyam
Badminton Tournament Runners Up Trophy Yuvraj Singh
Anmol Hooda
Math Challenge 2013 All India
Rank-8
Rank-12
Rank-13

Amit
Ayush
Harshit
Aptitude Test By Times NIE First at School Level Anubhav Goel
Sarv Sahodya Athletic Meet - Short Put Boys
400 mtrs Relay Race
Second

Third
Chirag Soni

Tushar Khatana Kusharg Gulati Mayank Chouhan Kostubh Dcosta
Inter School Poster Making Competition First Megha Sharma
Conquest Inter School Quiz First Taniya Kumari
Laksh Madhok
Divyata Chawla
Ishita
Aditya Kumar Singh
Avni Kapoor
Ermina Shah
Abhinav Chaitanya
Sunidhi
Kod-Dekod First Prashant Upadhyay
Kumar Prasun
Inter School Art Competition Gold Medal
Gold Medal
Silver Medal
Bronze Medal
Bronze Medal
Tanya Singh
Nikita Yadav
Sweekriti Chaudhary
Abhigyan
Meghana Chakarbarti
Inter School Competition
Kid-O-Mania : Be Puzzled With Colours
Second Priyanshi Aswal
Inter School Competition
Kid-O-Mania : Fruity Basket
Third Shubh Keim
Inter School Commerce Fest - Kal Kya Hoga Kisko Pata Third Akhilesh, Kunal Saigal, Smarath Wahi, Piyush
'Independence Day Carnival' Inter School Choir Competition First Harsha, Piya, Sahil, Sana Gupta, Rohit Rawat, Esha, Shringi, Vadanya, Rachal, Ayushi
'Independence Day Carnival' Painting Competition First Priyanka Panda
Inter School Creativity Contest Third Ishita Goyal
National Science Olympiad State Rank - 1
Gold Medal with scholarship of Rs.5000/-
Anubhav Goel
International Mathematics Olympiad State Rank - 2
Silver Medal with scholarship of Rs.2500/-
Anubhav Goel
International English Olympiad State Rank - 3
Bronze Medal with scholarship of Rs.1000/-
Daaneya Shah
International English Olympiad State Rank - 4
Scholarship of Rs.1000/-
Mallika Lahiry
Cyber Buzz - Stack Overflow Surprise Event First
Third prize
Prashant Upadhaya, Anshul Rawat
Parth Gupta, Lakshay Mathur
Poster Competition for World No Tobacco Day-2013 First
Third
Abhigyan Roy Burman
Amishya Yadav
Inter School Badminton Match First (U-12, U-15)
Second
Muskan
Vansh
Inter School Table Tennis Match Second Mohit
Inter School Hindi Debate Competition Second Saniya Gupta
Vadanya Sharma
Sonika Phogat
Inter School Street Play Competition First Ayushi Negi, Sameeksha Matta, Sweekriti, Akanksha Jain, Shringi Gang, Rajat Awasthi, Divyam, Dikshant, Aditya Santosh, Mayank Dagar

2012-2013

Competition Prize Name
Inter School Hindi Debate Competition Third Prize & Best Interjector Sweetkriti
Ayushi Negi
Inter School Declamation Competition First Snigdha Pandey
District Badminton Championship
Under-13
Under-15
Under-19
 
Silver Medal
Silver Medal
Silver Medal
 
Muskan
Muskan
Muskan
Inter School Science Exhibition Second Prize Raman Antil
Aditi Sharma
Karmesh Yadav
Inter School ‘Cyber Buzz’ Competition 2012
‘Programming in C++’
 
 
‘Google Sketch up’
 
Second
 
 
Third
 
Ayush Attri
Karmesh Yadav
 
Dhruv
Parth Gupta
District Level Table Tennis Championship First Prize Yuvraj Singh
Inter School Art Competition Consolation Prize Shreya
2nd Penguin Inter School Skating Championship Gold Medals-2
Silver Medals-3
Bronze Medals-2
KUSHARG GULATI-GOLD MEDAL
SIMRAN ARORA-GOLD MEDAL
DHRUV RANA- SILVER MEDAL
PRATHAM KAPOOR -SILVER MEDAL
YASH BHARDWAJ-SILVER MEDAL
LAKSHAY CHAWLA- BRONZE MEDAL
ADVAITH -BRONZE MEDAL
Harayana Science Talent Search Exam 2010 Scholarship to 3 Students Aastha Sood
Kumar Prasun
Ojasvi Chauhan
Conquest -Inter School Quiz ALL INDIA LEVEL FIRST POSITION
SECOND POSITION
Adrita
Suhasini Chopra
All India Painting Competition On theme 'Elephants Never Forget' 3 STUDENTS SELECTED AS FINALISTS IFAW YOUNG ACHIEVERS AWARD Ayushi Negi
Sweekirti
Kritika
Inter School Poster/Painting Contest - Million Trees Gurgaon
Category: My Favorite Tree
2nd Prize
3rd Prize
Highly Commended
Aman
Arpita
Neha

2011-2012

Competition Prize Name
Inter School Science Marathon Runners Up Trophy Abharatanu
Kushan Joshi
Mrinal
State & National Level Painting Competition On Energy Conservation Trophy and Cash Rs.1000/- Shibalika
Inter School Skating Competition
(Under-10)
Gold Medal Simran Arora
Kusharg Gulati
Inter School Skaeting Competition
(Under-12)
Gold Medal
Silver Medal
Ja Kumar Subnani
Dhruv Rana
Inter School Rangometery Competition First Runner Up Trophy Mridul Pathak
Abubakr
Inter School Vegetable Printing Competition First Runner Up Trophy Anuj Yadav
Chandvi
Inter School Poster/Painting Contest - Million Trees Gurgaon
Category: My Favorite Tree
2nd Prize
3rd Prize
Highly Commended
Aman
Arpita
Neha
Inter School Poster/Painting Contest - Million Trees Gurgaon
Category: My Enchanted Garden
2nd Prize
Special Mention
Lokesh Kataria
Saloni Chauhan
Inter School Science Model Competition Second Prize Jaspreet Singh
Tushar Jain
Daaneya Shah
Inter School Poster Making Competition at National Level Consolation Sweekriti
Inter School Pre-Primary Role Play Competition First Prize Raunak Wahi
Inter School Pre-Primary Collage Making Competition Winners Anushka Lokhanpal
Tanish Punia
Gurgaon District Open Badminton Championship Under-10 (Girls) Gold Medal Selected for the State Level Championship Muskan Hooda
Government Of India Science & Technology Department Awarded Scholarship for Higher Education by CBSE Devki Nandan Jindal
Madhav Verma
Gaurav Thapar
Words Worth Literary Day
Event - Vers-e-tile
3rd Nidhi Dixit
Revathi Channan
Event - Weave A Tale 3rd Kaumudi Kamboj
Shivangi Banerjee
Simi Das
Uttara Goyal
National Inter School Biography Compettion-NIB On Bionama.Com 3rd Aditi Jain
4th International Mathematics Olympiad Math Genius Medal Winners Kartik Bhateja
Abubakr Monazir
Niharika Das
Anubhav Goel
Kumar Prasun
Rohit Yadav
Rajesh Mishra
Inter School Earth Day Collage Making Competition 1st Shreya Sharma
Inter School Earth Day Painting Competition 2nd Tanya Singh
Conquest Inter School Quiz 3rd Abhinav
Conquest Inter School Quiz 1st Rohan Ahuja
Speech Competition (Fateh-2011) 1st Simar Preet Kaur
The Times Of India Student Of The Year-2010-11 Garima Adlakha
1st International English Olympiad 1st – City Rank 5th – State Rank Mallika Lahiry
2nd City Rank Siddhant
Medal Winners Abiraj Sarin
Aaditya Chopra
Niharika Das
Anubhav Goel
Aditi Jain
International Science Olympiad Qualified 2nd Level Shreya Kulshreshta
Shreyan Das
Kunal Jain
Rajesh Mishra
International Informatics Olympiad 1st – State Rank Anubhav Goel
Inter School “Cultural Bonanza“
Quiz On Indian Heritage
First Prize Aditya Ranjan
Kanishk Aggarwal
Inter School “Cultural Bonanza“
Art From Waste
First Prize Navnidhi Singh
Sameeksha Matta
Shradha Gautam
Himani
Inter School “Cultural Bonanza“
Board Display Competition
First Prize Aishwarya Panda
Vasvee Sharma
Prachi Venkataraman
Pankhuri
Art Exhibition By Iccr Painting Selected For Exhibition Divya Utreja
Ameesha Singh
Hindi Debate Topic “Teacher / Technology” First Prize Akshaya Rajan
Spell Bee Contest By Concern India Foundation 2nd Runner Up Nikita Mohan
Three Schools have been selected from Delhi /NCR in The Street Play Script Competition to Perform At Habitat Centre For Gobar Times Green School Award Ceremony 2010